Rossiter impresionat moderne masina Formula 1

După un test în Хересе James Rossiter a impartasit impresiile sale despre management modern masina de Formula 1. Britanicul deja a participat la testele de Formula 1 la volanul BAR, Super Aguri şi Honda Racing, dar asta a fost din 2004 până în 2008 ani. În ultimul timp, de 29 de ani, un cal de curse, îndeplineşte rolul de pilot de teste pentru Force India, lucru pe simulator.
După finalizarea lui parte a partajat impresiile sale Rossiter teste de masini noi de Formula 1 şi -a spus despre sarcinile care trebuie rezolvate.
James Rossiter: Pirelli sunt foarte diferite de cele cu care am fost a face, a trebuit să se adapteze la KERS şi DRS, dar am lucrat cu ei pe emulator, asa ca a fost relativ usor. Deci, practic am fost încercarea de a înţelege activitatea de cauciuc, şi obţine o idee de viteza de moderne masinile de Formula 1.
Am încercat să efectueze o serie cu un număr mic de combustibil şi proaspăt rezina, apoi cu complete rezervoare, pentru ca eu sa simt o diferenta. Eu niciodată nu conducea masina cu la fel de mare pentru cantitatea de combustibil de la bord, cum moderne de Formula 1 înainte de a începe. Diferenta impresionanta.
Nu am fost atent la timpul pe tur, nu a fost nevoie de agresiv, de atac, de a risca să facă o greşeală sau să se confrunte cu un fel de alte probleme. Am avut pur şi simplu pentru a obţine o idee de viteza maşinii, şi să înveţe ceva, pentru a folosi acest lucru la locul de muncă pe simulator.
Cred că faptul că Ferrari a fost invitat la teste Pedro de la Roua, dar la Force India - mă, subliniază că simulările - este cu adevarat un instrument eficient».