Добредојдовте на Водич за автомобил поправки.

AutoRepMans.com "поправка Прирачник автомобил"

- ќе им помогне на автомобил на сопственикот да прирачникот поправка на автомобил, на прирачник за корисникот и одржување возила, мотоцикли и друга опрема.
FB Твитер Instagram Blogspot

+ Одговори на Темата
Резултати 1-2 од 2
Тема:

Несреќа тест на електричен автомобил Tesla S


Несреќа тест на електричен автомобил Tesla S. Оценка: од 5 , гласале 0 корисници.

 1. #1
  AutoMAN has disabled reputation
  Се Приклучат На Денот
  01.01.2007
  Авто
  Hyundai
  Модел
  SantaFe
  Мислења
  3,105

  Несреќа тест на електричен автомобил Tesla S  Националната администрација за безбедност на сообраќајот на САД (NHTSA) добитник на највисоката оценка е 5 ѕвезди на електрични кола Модел S компанија за производство на Тесла Моторс во сите категории на тестирање. Овој модел се покажа апсолутно најдобар резултат за сето време на спроведување на ваквите тестови, иако тие мора да ги помине секој модел што се нуди за продажба во САД.

  Иако Tesla Model S е достапен во седан, но резултатот е повисока од сите спортски автомобили и мини-комбиња. Во детален тест резултати, кои се испратени до производители, утврден конечниот резултат од 5.4 поени.
  Графиконот покажува статистички показател на релативен ризик (Релативен Ризик Резултат, РПС) за Tesla model S во споредба со другите автомобили на стандардот NHTSA 2011.  На процесот на тестирање го зема предвид веројатноста за појава на возачот и совозачот повреди во главата и од страна на влијание, и на задните влијание и на државен удар.

  Специјалисти на компанијата Тесла Моторс објасни дека ваквото високо ниво на безбедност поради природните својства на структурата на електрично возило. Таму постои голем резервоар со гориво, па морав да се направи повеќе crumple зона да ја апсорбира енергијата на ударот со голема брзина. Моторно возило со дијаметар од 30 cm, се разликува од огромниот мотори бензински автомобили кои се претвори во смртоносна железо core дробење човечки коски во судир и изедначување на телото. Згора на тоа, моторот се наоѓа поблиску до задната оска и има мали шанси да се дојде до салонот во секоја средба. Хаубата Тесла S се користи како дополнителен багажникот.  Телото На Моделот S

  Моделот S покажа одлични резултати во еден од најтешките тестови за несакани ефекти. Според резултатите од тестовите на судир седан ја има задржано, во просек, 63.5% од волуменот на возачот простор во кабината. За споредба, уште една "pyatizvezdnaya" и еден од најбезбедните автомобили Volvo S60 задржува само 7.8% од износот на просторот. Ова е затоа што компанијата Тесла Моторс зацврсти телото бројни алуминиум extrusions на страната шини да ги апсорбира судир на енергија. Патем, истиот принцип се користи во лунарниот модул летало "Аполо", направени за слетување на површината на месечината.  Тестот за страна влијание

  На одредена забелешка е несреќа тест за задните влијание. Факт е дека кога ќе го инсталирате на третиот ред седишта со детски седишта Тесла Моторс компанија поставува дополнителни двоен амортизер. Седишта со дете седиште е најбезбедно место во возилото за време на шок пред и на страна.

  Модел S беше околу 50% подобри од сите други автомобили, во тестови на државен удар. Експерти од Националната администрација за безбедност во патниот сообраќај искусиле некакви проблеми со одржување на овој тест. Поради поставени низ дното на тешки батерии и низок центар на гравитација седан одби да превртам кога предмет на вообичаените методи.

  Експертите не успеа да постигне палење на литиум-јон батерии на Моделот S под никакви реални услови.

  Интересно, за време на тестот, кршење на покривот на Моделот S скрши тест притиснете, компанијата вели Tesla Motors. Неуспехот се случи кога го симулира преоптоварување само над 4G.

  Attached Thumbnails Во Прилог Сликички Краш-тест электромобиля Tesla S-ae340814fd3ced916173e373f8b0f521-jpg   Краш-тест электромобиля Tesla S-2a149672fce8c260e7ccec5029724492-jpg   Краш-тест электромобиля Tesla S-01426ed34858fd1833c7e4a50698fc56-jpg   Краш-тест электромобиля Tesla S-9551cea07453fcfec5613b8f8574d68c-jpg   Краш-тест электромобиля Tesla S-80734476f12bfa8a765ff8cbfa205158-jpg  


 2. #2
  Почетник SashkoF на пути к лучшему
  Се Приклучат На Денот
  04.06.2019
  Авто
  Chevrolet
  Модел
  Cruze
  Мислења
  7
  Толку многу слушнале и да прочитате за овој електричен автомобил и се уште имаат некои сомнежи. Многу добри резултати и како машина сама по себе не е лоша,но нешто не инспирира доверба на модел на автомобил. Сите исти, за нашите патишта, тоа не ќе работат,тоа е она несреќа тест е потребно.


 

Посетителите се најде на оваа страница од пребарувањето за:

측면 충돌 에너지 흐름

авто modelo wuiz

benzinli летало

здроби тест berdasarkan prinsip prinsip tumbukan

Ознаки за оваа Тема